Fantezi Makinesinde Hakikat Sızıntısı

http://www.dr.com.tr/Product.aspx?pid=0000000303131

“Ekranların beyaza büründüğü, görsel imgelerin olmadığı bir dünya…”

~ Kaya Genç ~

Kıbrıslı yazar ve akademisyen Cengiz ErdemFantezi Makinesinde Hakikat Sızıntısı adını taşıyan felsefi romanında “televizyonun ve daha başka ekran mekanizmalarının görsel imgelerden yoksun olduğu bir gelecek” kurguluyor…

“Her şey dünyada artık televizyon diye bir şey olmadığıyla ilgili, daha doğrusu dünyadaki tüm televizyon ekranlarının bilinmeyen bir sebepten ötürü beyaza büründüğünü duyuran o garip ve bir o kadar da talihsiz haberin gazetelerde yayımlanmasıyla başladı…” Cengiz Erdem’in romanı Fantezi Makinesinde Hakikat Sızıntısı bu cümleyle açılıyor. Kitaptan, Yapı Kredi Yayınları’nda uzun süre editörlük ve Cogito dergisinin yayın yönetmenliğini yaptıktan sonra ayrılıp kendi yayınevini kuran Cem Akaş’ın tavsiyesiyle haberdar olduk: Yaratıcı, yenilikçi yazarlara şans verilmesi için uğraşan Akaş, Erdem’in kitabını çok önemsiyor.

Gerçekten de Türkiye edebiyatında benzerine çok rastlanmayan bir roman bu. “İngiltere’de East Anglia Üniversitesi’nde yüksek lisans yapıyordum. Bir araştırma bursu için Amsterdam Üniversitesi’ne başvurdum,” diyerek romana başlangıç sürecini anlatıyor Erdem. “Modern devletin denetleme mekanizmalarını inceleyecektim. Özellikle Foucault üzerine çalışmaktı niyetim. Amsterdam’a gittiğim gün, şehrin merkezinde, Red Light District’e çok yakın bir mahalledeki küçük bir odada yaşıyordum. Fare yuvası gibi, ufacık bir yerdi. Bir yandan da para kazanmak için aşağıdaki internet cafe’de çalışıyordum. Siyah bir defterim vardı. İnternet cafe’de çalışırken bir yandan da romanımı yazıyordum.”

Erdem, Amsterdam’ın bir ‘kameralar şehri’ olduğunu kısa sürede keşfetmiş. Yalnızca sokaklarda, lokantalarda, büyük binalarda, metro istasyonlarında değil, çalıştığı dükkânın içinde de kameralar varmış. “Patron, internet cafe’ye pek takılmıyor, evinde oturuyordu; bir televizyondan, dükkânda olup bitenleri izlerdi. Arada bana telefon eder, ’seni ekranda göremiyorum, neredesin?’ derdi. Ben de hemen kameranın gördüğü bir yere giderdim. Odamda ise televizyon yoktu. Yazarken, böyle bir gerçekliğin içinde yaşıyordum.”

Kitapta Cengiz Erdem, ‘imgelerin’ ekranlara yansımadığı bir dünya kuruyor. Zaten kitabı okuduktan sonra da, insanın aklında hiçbir ‘imge’ veya sahne kalmıyor. Fantezi Makinesinde Hakikat Sızıntısı, ‘imgelerinden’ arınmış bir dünyada bol bol konuşan, her tür retorik numaraya başvuran bir sesle ilgili daha çok.

Kıbrıs’ta İngilizce konuşulan bir ortamda yaşadığını anlatıyor Erdem. Edebiyat dünyasının pek de zengin olmadığı bu ortamda, Girne Amerikan Üniversitesi’nde öğrencilerine İngiliz edebiyatı öğretiyor. Henüz 32 yaşındaki yazar, geçtiğimiz günlerde üniversitenin İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünün başkanı olmuş.

Erdem’in kitaptaki kahramanının adı Tekvin; adını Tevrat’taki ‘Genesis’ yani Yaradılış bölümünden alan Tekvin’le birlikte okur da ‘artık yalnızca beyaz bir ışığı yansıtan’ ekranların olduğu bu dünyada geziniyor. Televizyonların gidişiyle gazete satışları artıyor, herkes yeniden gazetelere, kitaplara yöneliyor. Erdem’in derdi de, çok etkilendiğini söylediği Jose Saramago’nun Körlük romanında yaptığına benzer bir biçimde ‘çılgınca bir fikrin’ peşinden giderek olabilecekleri anlatmak. Ama Erdem’in projesi bununla sınırlı değil. “Bu roman, bir hikâye anlatmasının yanında akademik bir çalışmadan da izler taşıyor. Yani sadece Saramagovari bir kabus değil, Foucault ve Alain Badiou gibi Fransız düşünürlerin fikirlerinden izleri de okuyucu bu kitapta bulacak.”

Kaya Genç, Radikal Gazetesi Kitap Eki, Mart 2010.

***

cengiz erdem

‘Beni Bu Dışarıdan Çıkarın’ ve ‘Zeno: Filozofun Bir Ölümlü Olarak Portresi’, Cengiz Erdem’in daha önce yayımlanmış kitapları. Yazar, ‘Fantezi Makinesinde Hakikat Sızıntısı’ isimli elimizdeki son kitabında ise, dünyadaki tüm televizyon ekranlarının yanı sıra, daha başka ekranların da bilinmeyen sebeplerden dolayı bir anda beyaza bürünmesini ve ardından yaşananları anlatıyor. Bu durum, kaygı verici olayları da beraberinde getirecek ve televizyonun olmadığı bir dünya, çökme tehlikesiyle karşı karşıya gelecektir. İşin en ilginç yanı ise, romanın baş kahramanı Tekvin’in, yazmış olduğu fakat henüz yayımlamadığı kitabında bu olayı ayrıntılarıyla öngörmüş olmasıdır. Kitabında yazmış olduğu olayın gerçekleşmesi karşısında Tekvin, bunun kaynağını araştırmak üzere Amsterdam’a doğru yola koyulacak; hangi doğaüstü güçlerin buna sebep olduğunu anlamaya çalışacaktır. Mizahın ve ironinin dozunu kitap süresince olayların akışına paralel bir seyirde ve değişken fakat tutarlı seviyelerde tutmayı başaran Erdem’in kitabı sadece akıl yürütme düzeyinin dinamizmi için bile okumaya değer.

Yazar: Cengiz Erdem

Sayfa Sayısı: 137
Dili: Türkçe
Yayınevi: G Yayın Grubu

Idefix

Mephisto

Prefix

NetKitap

KitapYurdu

Işık Kitabevi

ErenKitap

Pandora

TrBooks

[PDF]

One thought on “Fantezi Makinesinde Hakikat Sızıntısı

  1. Pingback: “Hedef göster, ceset iste!” | Senselogi©

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s